Fortnite: Battle Royale - recenzja gry

Fortnite to jedna z najpopularniejszych gier online dostępnych na komputery PC i konsole. Postanowiliśmy sprawdzić, czy formuła Battle Royale sprawdza się i dostarcza odpowiednią ilość rozrywki. Sprawdź, czy warto zagrać w Fortnite.

Kilka słów wstępu

Fortnite Battle Royale to gra, która została wydana w 2017 roku. Początkowo była udostępniona wąskiemu gronu graczy, jednak narastająca popularność sprawiła, że tytuł ten został wydany na konsolę PS4, Xbox One oraz komputery PC. Z czasem wypuszczono także wersję mobilną przygotowaną na telefony i tablety z systemem iOS/Android. Strzałem w dziesiątkę ze strony producentów było stworzenie opcji cross-play. Oznacza to, że osoba mająca PS4 będzie mogła grać z użytkownikiem posiadającym komputer PC. Co ważne, Fortnite w trybie Battle Royale jest dostępny całkowicie za darmo. Oczywiście w grze są dostępne mikropłatności umożliwiające zakupienie rozmaitych dodatków. Na szczęście nie trzeba z nich korzystać, aby świetnie się bawić.

Oprawa graficzna na wysokim poziomie

Fortnite ma bardzo ładną, kreskówkową oprawę graficzną. Studio Epic Games zadbało o to, aby każdy element był dopracowany w niemal każdym calu. To miła odskocznia od wielu popularnych gier, które zachwycają oprawą, ale mimo wszystko nie cieszą oka tak bardzo jak w przypadku Fortnite. Gra jest zbudowana na silniku Unreal Engine 4 i to on w dużej mierze odpowiada za tak dobrą oprawę. Mogłoby się wydawać, że proste tekstury nie są wymagające dla komputera. Niestety, ale do tego tytułu trzeba mieć przynajmniej średniej klasy sprzęt. Podobnie jest również z wersją na smartfony. Telefon z ośmiordzeniowym procesorem i 3GB pamięcią RAM może mieć problemy z płynnym działaniem na maksymalnych ustawieniach.

Battle Royale to czysta przyjemność

Tryb Battle Royale opiera się na bardzo prostych zasadach. Na planszy w sumie znajduje się 100 graczy, co już jest imponującym wynikiem. O tym trochę więcej opowiemy wam za chwilę. Rozgrywka zaczyna się od lecącego autobusu, z którego wszyscy muszą wyskoczyć w danym momencie. Manewrując spadochronem możesz sam zdecydować w którym miejscu wylądujesz. To pozornie proste zadanie ma duży wpływ na dalszą rozgrywkę, dlatego warto dobrze mieć plan działania już od samego początku.

Fortnite: Battle Royale - recenzja gry

Fortnite w trybie Battle Royale już po dotarciu na ziemię rozpoczyna się cała zabawa. Do wyboru jest cały arsenał broni rozrzuconych po całej planszy. Dodatkowo gracze mogą pozyskiwać materiały i budować z nich rozmaite przeszkody. To mała nowość, która znacznie uprzyjemnia rozgrywkę. Niepozorny Fortnite wymaga od gracza dobrej organizacji działań. Spora ilość przeciwników nie ułatwia tego zadania, dlatego trzeba wiedzieć jak się ukryć i uderzyć w swoich wrogów.

W Fortnite na pewno nie można narzekać na brak dynamiki. Gra jest przepełniona akcją i nie pozwala się znudzić ani na moment. Walka w popularnym trybie PVP jest często bardzo zacięta i to na pewno można zaliczyć jako jej zaletę.

Podczas gry w Fortnite ciężko było zauważyć jakiekolwiek przycięcia, czy spadki jakości obrazu. Oczywiście, takie sytuacje zdarzały się momentami, jednak w porównaniu do innych tytułów była to prawdziwa rzadkość.

Ratowanie Świata gwarantuje świetną zabawę

Tryb Battle Royale nie jest jedynym z dostępnych w grze. Godną uwagi częścią Fortnite jest Ratowanie Świata. Celem jest ulepszanie bazy i broni zdobytych przez gracza. Zespół musi przetrwać na planecie osadzonej w odległej przyszłości. Cała masa potworów nacierająca z każdej strony to bardzo wymagające zadanie, jednak i w tym wypadku nie można było narzekać na brak świetnej zabawy. Ten tryb jest świetną odskocznią od Battle Royale, dlatego jeśli chcesz trochę urozmaicić swoją grę, to warto skorzystać z Ratowana Świata. Czy ten tryb ma jakieś minusy? W zasadzie mógłbym wymienić jeden największy. Dostęp jest niestety płatny. Na szczęście koszt przepustki do Ratowania Świata nie obciąża znacząco budżetu graczy.

Fortnite: Battle Royale - recenzja gry

Społeczność graczy to mocna strona Fortnite

Fortnite na rynku gier jest stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko producentom udało się zebrać miliony graczy przed ekranami komputerów, telefonów i tabletów. Podczas rozgrywki można spotkać wiele fajnych osób. Dużą zaletą jest cross-play pozwalający na zgromadzenie znajomych posiadających konsole czy telefony. Brak ograniczeń tak naprawdę był receptą na sukces marki Epic Games.

Duża popularność sprawiła również, że w internecie pojawiła się cała masa poradników i streamów. W ten sposób gracze mogą jeszcze łatwiej zgłębić tajniki Fortnite i poznać ciekawe techniki na walkę z przeciwnikami. Bez wątpienia społeczność graczy jest jedną z mocniejszych stron.

Obok Fortnite nie można przejść obojętnie

Fortnite udowadnia, że nie warto oceniać książki po okładce. Mogłoby się wydawać, że to banalnie prosta gra z kreskówkową grafiką. Takie pozory znikają jednak po zagraniu kilku meczów i poznaniu wszystkich możliwości. Rozgrywka napakowana dynamiką i bardzo zróżnicowanymi mapami pozwala na bardzo fajne spędzenie wolnego czasu. W odróżnieniu od konkurencyjnych gier, Fortnite ma tryb budowania, co jest znakomitym rozwiązaniem i sposobem na urozmaicenie walki. Tak naprawdę do rozgrywki może przystąpić tutaj każdy. Wystarczy rozegrać kilka meczów i całkiem szybko można opanować wszystkie zasady.

Fortnite: Battle Royale - recenzja gry

Oczywiście, gra nie jest pozbawiona wad. Jedną z największych są wymagania sprzętowe, które uniemożliwiają wielu graczom przystąpienie do rozgrywki nawet na minimalnych ustawieniach. Jeśli planujesz zagrać w Fortnite to musisz mieć solidną kartę graficzną, procesor i trochę RAM-u do dyspozycji. Sam tryb Battle Royale jest niezwykle dopracowany, ale mimo to nie da się uniknąć minimalnych lagów. Na szczęście producenci cały czas intensywnie pracują nad poprawkami, dlatego Fortnite w przyszłości będzie jeszcze lepszą grą. Szkoda, że Epic Games nie udostępniło dodatku Ratowanie Świata za darmo dla graczy. To bardzo fajny element nadający Fortnite wyjątkowego charakteru.

Podsumowując ilość plusów zdecydowanie przeważa nad minusami i w Fortnite warto przynajmniej spróbować zagrać. Grono zwolenników tej gry jest ogromne, dlatego ze znalezieniem towarzyszy do rozgrywki nie będziesz miał najmniejszego problemu.