Klawiatura dla graczy - jaką wybrać i na co zwracać uwagę?

Klawiatura to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego gracza. W tym poradniku dowiesz się jaki model wybrać, a także na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Wybór klawiatury to niełatwe zadanie

Klawiatura dla gracza jest jednym z najważniejszych elementów, który często może zadecydować o wyniku rozgrywki. W sklepach znajduje się bardzo dużo rozmaitych modeli. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a sięgają nawet kilkuset złotych. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się klawiatury mechaniczne. Oczywiście sklepy mają też wersje membranowe, a nawet hybrydowe, jednak ich trwałość nie jest tak dobra przy intensywnym użytkowaniu. Dlatego w tym poradniku skupimy się wyłącznie na modelach mechanicznych. Możesz mieć pewność, że z takim sprzętem spędzisz wiele godzin przy ulubionych grach.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru klawiatury dla gracza?

Jednym z najważniejszych elementów, który może zdecydować o wyborze danej klawiatury jest jej ergonomia. Dobrze wyprofilowane i rozmieszczone klawisze pozwalają używać jej z łatwością w dowolnym momencie. Najtańsze modele oprócz pola numerycznego nie oferują nic więcej. Jeśli grasz w takie gry jak Fortnite, World of Warcraft czy League czy World of Tanks, to sam doskonale wiesz jak dużą rolę odgrywają skróty na klawiaturze.

Warto czasami dopłacić nawet kilkadziesiąt złotych do modelu, który będzie miał szereg dodatkowych, gotowych do zaprogramowania przycisków. Fajnym i często przydatnym rozwiązaniem są przyciski multimedialne. Dzięki nim możesz zmienić piosenkę lub całkowicie wyciszyć dźwięk. Wiele modeli oferuje również możliwość dostosowania intensywności podświetlenia klawiszy, jak i monitora. Jeśli spędzasz przed ekranem komputera długie godziny, to koniecznie zastanów się nad klawiaturą z podpórką. Dzięki temu Twoje nadgarstki nie będą się męczyć.

Czy warto kupić klawiaturę bezprzewodową?

Klawiatury bezprzewodowe są aktualnie bardzo modne, ale wielu graczy w dalszym ciągu woli zdecydować się na wersje z kablem. Jaki model w takim razie lepiej jest wybrać? Bezprzewodowa klawiatura to bez wątpienia bardzo duża wygoda. Brak zbędnych kabli sprawia, że na biurku nie będą Ci przeszkadzać zbędne kable. Minusem takiego rozwiązania są możliwe zakłócenia. W przypadku klawiatur przewodowych taki problem nie występuje. Czas reakcji klawiszy jest błyskawiczny i często z tego powodu gracze decydują się na jej zakup. Dobrym wyborem jest zakup klawiatury ze złączem USB. Modele z końcówką PS/2 powoli odchodzą w zapomnienie. Jeśli cenisz sobie bardzo dobre osiągi, to nie zastanawiaj się i wybierz klawiaturę przewodową.

Klawiatura z podświetlanymi klawiszami - czy warto?

Gamingowe akcesoria charakteryzują się ciekawym podświetleniem. Czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie? Tak naprawdę klawiatury z podświetlanymi klawiszami nie wpływają na jakość rozgrywki, ale przy tworzeniu własnego stanowiska warto zwrócić na to uwagę. Najtańsze wersje oferują tylko jeden kolor podświetlenia - przeważnie jest to czerwony lub zielony. Jeśli masz podzespoły świecące w tej samej barwie, to taki wybór będzie świetny. Łatwiejszym sposobem na dopasowanie pożądanej kolorystyki są klawiatury RGB. Najlepsze modele pozwalają zaprogramować dowolną barwę z ponad 16 mln. dostępnych. Cały proces jest błyskawiczny i pozwala na ustawienia z poziomu komputera.

Klawiatura dla graczy - jaką wybrać i na co zwracać uwagę?

Ile powinna kosztować klawiatura dla gracza?

Na to pytanie ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Dla początkujących graczy wydanie kwoty około 100-200 złotych będzie rozsądnym wyborem. W takim przedziale cenowym bez problemu znajdziesz klawiaturę mechaniczną z podświetleniem w jednym kolorze i kilkoma programowanymi przyciskami.

W przedziale 200-500 złotych wybór rozmaitych klawiatur jest ogromny. Użytkownicy grający kilka-kilkanaście godzin w ciągu tygodnia na pewno będą zadowoleni. W tej cenie spokojnie znajdziesz wersje ze sporą liczbą programowanych przycisków i podświetleniem w wielu różnych kolorach.

Klawiatury kosztujące powyżej 500 złotych to już absolutnie najwyższa półka. Modele Razera, Nateca, Gigabyte czy Logitecha są wyposażone w ergonomiczne podpórki, system anti-ghostingu pozwalającego na wciśnięcie kilku klawiszy bez efektu blokowania całej klawiatury. Niektóre wersje mają także specjalne tryby gamingowe, gdzie można ustawiać własne akcje i manewrować kolorami. W każdym przedziale cenowym znajdziesz dla siebie odpowiedni model.