Lineage 2 Helios: Recenzja gry

Lineage 2 to jedna z popularniejszych gier, która na przestrzeni lat otrzymała kilka istotnych zmian. Sprawdziliśmy, jak Lineage: 2 Helios wypada na tle bardzo mocnej konkurencji. Czy twórcom udało się powrócić do czołówki MMO RPG?

Lineage 2 znowu na topie

Historia serii Lineage jest bardzo burzliwa. Typowa gra MMO RPG zadebiutowała w 2004 roku. Wydana przez studio NCsoft szybko znalazła spore grono fanów i kilkanaście lat temu była jedną z najlepiej ocenianych na rynku. Do 2011 roku gra na komputery PC była płatna, jednak po wydaniu dodatku Goddess of Destruction zdecydowano się przejść na znany dzisiaj model free-to-play. W 2013 roku wydano kolejny dodatek Valiance, który wprowadził nowe umiejętności postaci i przywrócił znanych przeciwników znanych z lat ubiegłych. Produkcja nie cieszyła się już takim zainteresowaniem, ale wierne grono fanów nie odpuszczało i w dalszym ciągu zapełniało serwery.

Lineage 2 Helios: Recenzja gry

Mniej więcej dwa lata temu do Lineage 2 zaprezentowano nowy dodatek noszący tytuł Helios. Na przestrzeni ostatnich lat był to niemały przełom. Twórcy wprowadzili nowy wątek fabularny, który był przepełniony rasami, umiejętnościami oraz dosyć wymagającymi bossami. Śmiało można stwierdzić, że to dało Lineage 2 drugie życie. W sumie w grze jest dostępnych około 50 umiejętności, 5 ras podzielonych na wojowników i magów. Rozwój poszczególnych bohaterów jest bardzo mocną stroną dodatku Helios.

Każdy może tutaj dopasować postać zgodnie ze swoimi własnymi preferencjami. Twórcy nie zapomnieli także o pełnej personalizacji wyglądu bohaterów. W ten sposób wybór idealnego koloru włosów czy kształtu twarzy nie stanowi najmniejszego problemu. Gra zachęca i zaciekawia już od pierwszych minut rozgrywki.

Solidna oprawa graficzna, mimo upływu lat

Nie da się ukryć, że na tle najnowszych tytułów MMO RPG, Lineage 2 nieco odstaje. Jednak czy to trzeba traktować jako minus? Oczywiście, że nie! Klimat fantastyczny dalej da się odczuć, a same rasy i pozostałe elementy otoczenia są całkiem ciekawe.

Gracze ze słabszym sprzętem na pewno docenią Lineage 2 za minimalne wymagania. Gra zajmuje około 10GB i nie potrzebuje mocnej karty graficznej, jak i sporej ilości RAM-u. W ten sposób jest bardziej przystępna dla szerokiego grona. Z grafiką gry nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać, dlatego nie musicie spodziewać się kwadratowych tekstur rodem z tytułów 2D. Na pewno fajnym wzbogaceniem gry jest oprawa dźwiękowa. Bardzo dobrze komponuje się ona z wątkiem fabularnym, jak i akcją.

Różnorodność klas to mocna strona tego tytułu

Lineage 2 Helios podtrzymuje charakter z lat poprzednich i w tytule znajduje się całkiem spora ilość bardzo różnorodnych ras. Do wyboru jest kilkanaście różnych postaci z unikalnymi umiejętnościami. Dla przykładu Paladyn dysponuje ważną umiejętnością leczenia siebie i towarzyszy. Gladiatorzy dominują w walkach jeden na jednego, co pozwala na widowiskowe starcia i łatwiejsze rozprawienie z przeciwnikami. Warto rozegrać partię każdą z dostępnych postaci, wówczas będzie ci łatwiej wybrać tą, która idealnie wpisuje się w Twój styl. Twórcy nie spoczęli na laurach i zapewnili graczom bardzo dobrze zaprojektowane postacie. To bez wątpienia jedna z największych zalet Lineage 2 Helios.

Lineage 2 nie pozwala się znudzić

Dodatek Helios przywrócił Lineage 2 dawną świetność. Zdobywanie kolejnych poziomów jest bardzo interesujące i co ważne nowe umiejętności zdobywa się naprawdę szybko. Poświęcając kilka dobrych godzin można wyszkolić swoją postać na prawdziwego mistrza, który poradzi sobie z wieloma przeciwnikami. W grze dużą rolę odgrywają nie tylko umiejętności, ale również ekwipunek. Warto zbierać łuki, miecze, a także inne bronie, ponieważ pozwolą one na szybsze pokonanie wroga.
Same walki mogą odbywać się w znanym trybie PvP. Dla osób, które chcą trochę potrenować polecamy rywalizację z komputerem. Sztuczna inteligencja nie jest na najwyższym poziomie, ale to nie przeszkadza w podszkoleniu i wypróbowaniu umiejętności.

Czy Lineage 2 dorównuje konkurentom?

Dodatek Helios do Lineage 2 udowodnił, że ten tytuł mimo wielu lat na karku ma się naprawdę dobrze. Każdy, kto kiedyś miał do czynienia z tą grą, ma teraz świetny pretekst aby do niej wrócić i spróbować nowości, jakie przygotowali producenci. Gra ma bardzo dobrą dynamikę, ale przede wszystkim jej cechą charakterystyczną jest spora ilość postaci i ich bardzo dobry rozwój.

Grafika nie powala, jednak w pewien sposób ma ona swój niepowtarzalny urok, co pozwala lepiej poczuć wyjątkowy, fantastyczny świat. Zmiana oprawy na nowocześniejszą nie byłaby dobrym pomysłem. Warto wspomnieć, że dzięki temu wymagania Lineage 2 są naprawdę minimalne. W tej grze nie ma absolutnie mowy nawet o chwili nudy. Każde zadanie, jak i wątek fabularny sprawia, że nie chce się odejść od ekranu komputera.

Na koniec naszej recenzji warto wspomnieć o społeczności graczy. W tym tytule w dalszym ciągu można spotkać sporo osób, a dzięki dodaniu możliwości rozmowy z innymi Lineage 2 jest jeszcze lepszym wyborem.