Recenzja Crash Bandicoot

Crash Bandicoot to legendarna już seria platformówek, który w połowie lat 90 została zapoczątkowana przez studio Naughty Dog odpowiedzialnego za takie gry jak seria Uncharted, Jak and Daxter oraz The Last of Us. Bohaterem cyklu jest jamraj pasiasty Crash. Początkowo kolejne tytuły cyklu ukazywały się na konsole PlayStation i PlayStation 2 i przez pewien czas stanowiły rolę flagowych gier na obu platformach. Crash Bandicoot z 1996 roku jest jedną z pierwszych gier platformowych wykorzystujących w pełni z trójwymiarowej oprawy graficznej. Za najnowszą odsłonę serii odpowiada Amerykańskie studio Vicarious Vision, które od 2011 roku zajmuje się rozwijaniem cyklu Skylanders.

Akcja rozgrywa się na fikcyjnych wyspach Wumpa znajdujących się u wybrzeży Australii, na których doktor Neo Corteks prowadzi eksperymenty ze specjalnym promieniowaniem, który zamienia zwierzęta w inteligentne humanoidalne hybrydy. Zwierzęta mają zasilić posłuszną mu armię dzięki, której zapanuje nad całym światem. Na drodze staje mu jednak Crash będący przypadkową ofiarą złowrogiego doktora. Dzielny bohater postanawia przeciwstawić się szalonemu wynalazcy pokonując jego podwładnych oraz uwalniając więzione przez niego zwierzęta.

Recenzja Crash Bandicoot

Crash Bandicoot to klasyczna platformówka 3D. Pomimo zremasterowanej oprawy graficznej oraz nowego silnika cały czas widoczny jest niezmieniony model rozgrywki. Kamera w ustalony sposób cały czas podąża za Crashem, a lokacje są według współczesnych standardów wyjątkowo liniowe. Niektóre z nich zmieniają perspektywę z której obserwujemy akcję korzystając z formuły 2.5D.

W trakcie przygód musimy nie tylko pokonywać kolejne poziomy przedstawiające różne zakątki wysp Wumpa. Na drodze stają nam również groźne pułapki i przeciwnicy, których pokonujemy używając obrotowego ataku lub wskakując im na głowę. Gra posiada system żyć, po utracie których musimy rozpocząć poziom od początku lub od punkty kontrolnego. Po lokacjach porozrzucane są skrzynie w których znajdziemy sekrety, wzmocniania takie jak maska Aku Aku, a także specjalne kryształy odblokowujące prawdziwe zakończenie gry.

Poza kompletnie odświeżoną grafiką producenci przygotowali również drobne usprawnienia w systemie rozgrywki i interfejsie użytkownika. Stworzono także nowe przerywniki filmowe oraz ścieżkę dźwiękową