Gry zręcznościowe dla 6 latka

Dlaczego warto stawiać na gry zręcznościowe?

Gry zręcznościowe dla 6 latka
Gry zręcznościowe to świetny sposób na rozwój motoryki małego dziecka. W wieku 6 lat koordynacja ruchowa dopiero się kształtuje, a zabawy wymagające precyzji ruchów pomagają ją usprawniać. Ponadto takie gry rozwijają spostrzegawczość, refleks, a nawet strategiczne myślenie.

Warto więc wprowadzać je do zabaw 6-latka. Szczególnie polecane są gry edukacyjne łączące elementy zręcznościowe z nauką – liter, cyfr, kształtów. Taka forma nauki sprawi, że dziecko będzie się świetnie bawiło i mimochodem zdobędzie nowe umiejętności.

Jak dobrać odpowiednią grę zręcznościową dla 6-latka?

Gry zręcznościowe dla 6 latka
Wybierając gry zręcznościowe dla 6-latka, należy zwrócić uwagę na poziom ich trudności. Nie mogą być zbyt proste, bo wtedy dziecko szybko straci zainteresowanie, ale też nie za trudne, by maluch nie zniechęcił się po kilku porażkach.

Dobrze sprawdzą się gry, które pozwalają regulować poziom trudności, dostosowując go do umiejętności dziecka. Warto też wybierać gry atrakcyjne wizualnie, z ciekawą fabułą i postaciami lub tematyką bliską zainteresowaniom 6-latka (np. zwierzęta, pojazdy, kosmos).

Przykładowe gry zręcznościowe dla 6-latka:

Gra w rzucanie piłeczkami do celu

Klasyczna zabawa rozwijająca precyzję ruchów. Wystarczy zdobyć kilka piłeczek w 2-3 rozmiarach oraz pudełko lub kosz. Można też wyznaczyć cele za pomocą krążków albo narysować tarczę na kartonie i przyczepić ją do ściany. 6-latek będzie doskonalił celność, a przy okazji świetnie się bawił.

Gra w budowanie wieży z klocków

Kto zbuduje najwyższą i najbardziej stabilną wieżę? To znakomita zabawa na spostrzegawczość, precyzję ruchów i cierpliwość. Do takiej zabawy można wykorzystać zarówno klasyczne klocki, jak i np. paczki chusteczek higienicznych.

Gra w rzuty do tarczy

Tarcza z przyssawkami lub zaczepkami na rzepy pozwoli na różnorodne zabawy z małymi piłeczkami, krążkami czy klockami w kształcie liter. 6-latek będzie ćwiczył celność i koordynację wzrokowo-ruchową przy okazji świetnej zabawy. Tarcze można kupić gotowe lub wykonać wspólnie z dzieckiem.

Jak widać, gier i zabaw rozwijających zręczność, które spodobają się 6-latkowi jest bardzo wiele. Stawiając na nie, zapewnimy dziecku świetną rozrywkę i jednocześnie stymulować będziemy rozwój jego umiejętności motorycznych. A to kluczowe dla prawidłowego rozwoju w tym wieku.