Wprowadzenie do gier zręcznościowych dla dzieci
Gry zręcznościowe to doskonały sposób na rozwijanie u dzieci koordynacji wzrokowo-ruchowej, refleksu, koncentracji i logicznego myślenia. Zabawy tego typu uczą także cierpliwości, wytrwałości i radzenia sobie z porażkami.
W niniejszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze gry zręcznościowe dla dzieci w różnym wieku, wyjaśniamy, jakie korzyści dają młodym umysłom i na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią grę zręcznościową dla swojego dziecka.
Gry zręcznościowe – definicja i korzyści
Gry zręcznościowe to gry, które wymagają od gracza szybkiego reagowania, dobrego refleksu i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Rozgrywka opiera się zazwyczaj na pokonywaniu przeszkód, omijaniu pułapek lub przeciwników.
Gry zręcznościowe dla dzieci pomagają w rozwoju:
– Koordynacji wzrokowo-ruchowej
– Szybkiego refleksu i spostrzegawczości
– Logicznego i strategicznego myślenia
– Koncentracji i uwagi
– Cierpliwości i wytrwałości
– Radzenia sobie z porażkami
Regularne granie w gry zręcznościowe pozytywnie wpływa także na rozwój mózgu i inteligencji dziecka.
Gry planszowe i karciane
Klasyczne gry planszowe i karciane także mogą rozwijać zręczność i refleks. Wśród najpopularniejszych gier tego typu warto wymienić:
Twister
Gra polegająca na przyjmowaniu najdziwniejszych pozycji ciała na plastikowej macie. Doskonale rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Od 6 roku życia.
Jenga
Celem gry jest wyjmowanie i nakładanie drewnianych klocków tak, aby nie zawalić wieży. Ćwiczy koncentrację, precyzję ruchów i opanowanie. Od 6 lat.
Gra w domino
Rozwija logiczne myślenie i spostrzegawczość. Wymaga także sprawności manualnej przy układaniu kostek. Już od 3 roku życia.
Gra w kapsle
Rzucanie kapsli do celu rozwija celność, precyzję ruchów i koordynację wzrokowo-ruchową. 4 lata i więcej.
Gra w bilard/kręgle
Bilard i gry w kręgle doskonale poprawiają koordynację i precyzję ruchów. Należą jednak do nieco trudniejszych, polecana wiek 8+.
Gry video dla dzieci
Interaktywne gry wideo mogą być doskonałym treningiem zręczności. Warto jednak zwracać uwagę na ich edukacyjny charakter i dostosowanie do wieku dziecka. Oto przykłady gier zręcznościowych, które rozwijają zdolności poznawcze najmłodszych:
Rayman Legends/Origins
Seria gier platformowych, w których główny bohater pokonuje poziomy, omijając przeciwników i przeszkody. Rozwija refleks i timing. Od 7 roku życia.
Plants vs Zombies
Strategiczna gra tower defense. Polega na strategicznym sadzeniu roślin, które mają powstrzymać nadciągające zombie. Ćwiczy refleks i myślenie logiczne. Od 10 lat.
Cut the Rope
Fizyczna gra logiczna z przeszkodami. Celem jest dostarczenie cukierka do ust bohatera omijając różne pułapki i przeszkody. 6 lat i więcej.
Fruit Ninja
Szybka gra arcade, w której owocami wykonuje się cięcia w określonym czasie. Świetnie poprawia refleks i koordynację. 6 lat i więcej.
Podsumowanie
Gry zręcznościowe mają pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Warto wybierać gry dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Zarówno proste gry planszowe jak i nowoczesne gry wideo mogą skutecznie doskonalić motorykę, refleks i umiejętności poznawcze najmłodszych.