Rok 1800 to czas, kiedy gry planszowe i karciane osiągnęły nowy poziom popularności. W tym artykule przyjrzymy się kilku najciekawszym i najbardziej wpływowym gram zręcznościowym, które zadebiutowały właśnie w 1800 roku.

Szachy to gra strategiczna dla dwóch osób, która cieszy się niesłabnącą popularnością od wieków. W 1800 roku wydano wiele nowych zestawów szachów z coraz to piękniejszymi figurami. Szachy rozwijają logiczne myślenie, koncentrację i umiejętność przewidywania posunięć przeciwnika. Stąd nazywane są „królewską grą”.

Nowe zestawy szachów z 1800 roku charakteryzowały się bogato zdobionymi figurami z kości słoniowej lub drewna. Niektóre posiadały mechanizmy umożliwiające automatyczne przesuwanie figur po planszy.

Gra w kapsle była bardzo popularną grą zręcznościową wśród dzieci i dorosłych na początku XIX wieku. Polega na uderzaniu jednego kapsla drugim w celu przemieszczenia go w określone miejsce.

Gra rozwija refleks, precyzję ruchów i koordynację wzrokowo-ruchową. Jest też świetną okazją do wspólnej zabawy i rywalizacji dla graczy w każdym wieku. Proste zasady i niewielkie koszty potrzebne do rozpoczęcia gry sprawiły, że szybko zdobyła popularność wśród szerokiego grona miłośników gier.

Jedną z ulubionych gier dziewcząt na początku XIX wieku była gra w klasy. Polegała na rzucaniu małymi kamyczkami lub muszlami w wyrysowane kredą pola i wykonywaniu odpowiednich zadań w zależności od tego, w które pole trafił kamień.

Gra rozwijała zręczność i celność rzutów. Towarzyszyły jej wesołe piosenki i wyliczanki. Dziewczęta bawiły się w ten sposób na podwórkach i w ogrodach. Popularność gry w klasy pokazuje, że gry zręcznościowe były lubianą rozrywką także wśród przedstawicielek płci pięknej.

Wśród gier planszowych z 1800 roku nie można pominąć bilardu angielskiego. W owym czasie bilard był uważany za rozrywkę arystokratów i dżentelmenów, uprawianą w specjalnie dedykowanych do tego pokojach bilardowych.

Celem gry jest uderzanie bil kijem w taki sposób, aby wpadały one do łuz. Rozgrywka wymaga precyzji, celności i umiejętności przewidywania toru lotu bili po odbiciu od band.

Bilard angielski był więc grą dla wytwornych panów, pozwalającą im wykazać się sprytem i kunsztem gry.

Rok 1800 obfitował w wiele interesujących gier zręcznościowych na każdy gust – od prostych gier dla dzieci po wymagające umysłowo szachy. Największą popularnością niezmiennie cieszyły się szachy, choć pojawiło się też sporo nowych propozycji. Z pewnością każdy miłośnik gier znajdzie wśród nich coś dla siebie!